StaonArt & Decorations

☰ Menu

Blog

Dekorativní stěny - 9 typů jak vyzdobit stěnu v interiéru

Několik zajímavých tipů, jak efektně vyzdobit stěnu

Nechejte se inspirovat italskými technikami

 

Marmorino je dekorativní omítka, která se hodí jak pro vnitřní, tak pro vnější stěny. Je vyrobena na minerální bázi. Pokud ji budete správně nanášet, můžete dosáhnout podobného efektu, jaký obdivujete na antických omítkách v italských Benátkách. Variabilita vizuálních efektů je značná, a pokud máte zručného dekoratéra, vykouzlí vám stěnu, která bude konkurovat starověkým skvostům. Můžete si vybrat dva typy úpravy – hladkou s chromatickým efektem, nebo plastickou. Omítka je velmi dobře zpracovatelná a především různým velikostem mramorové drti poskytuje značnou variabilitu finální dekorace. Marmorino je také vyhledávané restaurátory pro historické budovy, u nichž má být zachována umělecká hodnota. Vzniklá vrstva má výbornou prodyšnost a je odolná vůči okolním podmínkám.

 

Benátský štuk neboli římský štuk či italská omítka se hodí jako luxusní interiérová omítka do soukromých, komerčních i rezidenčních prostor. Díky jeho vlastnostem, jakými je například otěruvzdornost, zdravotní nezávadnost nebo vysoká hladkost (díky níž se na stěnách nedrží prach), se hodí i ložnice a dětských pokojů. Do koupelny je ovšem vhodná jen částečně – neměla by být vystavena tekoucí vodě nebo opakovanému namáčení. Ale samotná vlhkost mu nevadí, takže pokud máte stěnu, která nepřijde do styku s vodou, i tam je benátský štuk možný aplikovat. Pokud jej ošetříte speciálními přípravky proti mastnotě, pak se hodí také do kuchyňských prostorů.

 

Travertino je speciální dekorativní omítka, která se hodí pro povrchové úpravy interiérů a vnějších částí domu. Věrně napodobuje vzhled přírodního kamene a je možné jej aplikovat v mnoha podobách. Název je odvozen od travertinu, jež se těžil v době antického Říma za pahorky, které se tyčily severně a východně od města měst – Říma. Byl to jak pevný materiál, tak odolný. Byl velmi vizuálně příjemný, neboť odrážel příjemné přírodní odstíny. Jelikož šlo o přírodní materiál, jehož zásoby jsou omezené a jehož těžba byla náročná, našel se výrobek, který věrně odrážel jeho vzhled a také vlastnosti – Travertino. Travertino dokáže zpracovat materiál tak, aby reflektovat jeho přírodní eleganci, a tak lahodil oku různými barevnými efekty (díky granulovanému pískovci či lávovému kamenu). Jeho vzhled si můžete vybrat v těchto variantách: polotransparentní samet, zlatavý vzhled či věrné přírodní odstíny.

 

Pohledový beton označuje viditelný povrch, který má betonovou konstrukci a u něhož je požadovaný předem daný vzhled. Architekt tak určí jeho barvu, strukturu, členění ploch či geometrický tvar konstrukce. Pokud se nám líbí jeho přirozeně šedá barva, můžeme si zvolit její odstín. Beton, který má nízký vodní součinitel, je tmavší a takový zůstávý i při stárnutí konstrukce. Pokud do čerstvého betonu přidáváme různé pigmenty, zbarvíme beton po celé jeho hmotě.

Pohledové betony jsou viditelné betonové plochy, které splňují technické i estetické požadavky dané architektem.

 

 

 

Tapetování – různé druhy tapet

 

Papírové tapety na zeď jsou běžné tapety vyrobené z papíru a lze si vybrat různé úpravy (mačkaný, potištěný, ražený papír). Lze aplikovat jak jednovrstvé, tak více kvalitní dvojvrstvé neboli duplexní tapety. Papírové tapety nejsou omyvatelné, tudíž by se neměly dávat do vlhkého prostředí. Nejsou ani odolné proti oděru nebo proti vybledávání barev.

 

Vinylové tapety bez papírového nosiče - název označuje tapety strukturální, celoplošné. Jsou vyrobeny na bázi vinylu a vinylových granulátů na papírovém podkladu. Ten nese výše zmíněné vlastnosti papírových tapet, ale na rozdíl od nich je odolnější a méně propustný.

 

Vinylové tapety bez papírového nosiče jsou takové tapety, které jsou vyrobeny na vinylové bázi, ale nemají papírový nosič. Jsou tedy vhodné i do zatěžovanějších prostor, jakými jsou koupelny či kuchyně. Ale ani tato kategorie se nedoporučuje na vlhké stěny, neboť nejsou příliš propustné a vlhkost by zůstávala pod tapetami. Na rozdíl od ostatních druhů tapet jsou velmi odolné, omyvatelné a tak snadno udržovatelné. Dají se nalepit na různé druhy povrchů, jako je omítka, beton či hladké povrchy. K jejich kladům patří i to, že zakryjí nedokonalosti stěny či jemné praskliny.

 

Vliesové tapety čili fleece nebo non woven tapety jsou relativně novým materiálem, který si získává čím dál více přívrženců. Je vyroben z vlákninového materiálu na základě buničiny a textilního vlákna, které je stmeleno zvláštním pojivem. Tento druh tapet má značnou rozměrovou stabilitu, dobrou propustnost vzduchu a vodních par. Jejich výhodou je trvalé překlenutí síťových trhlin ve zdi a jejich vysoká odolnost proti ohni. Jejich nespornou výhodou je i použitelnost ve vlhkém prostředí.

 

Textilní tapety patří jedny z nejstarších druhů tapet. Existuje široká škála jejich variací lišící se uspořádáním nití, přírodními vlákny na papírovém nebo vliesovém nosiči a také mohou být upraveny potiskem.

 

Velurové tapety patří mezi náročné na výrobu, a proto se užívají jen sporadicky, a to v historických budovách. Jedná se o tapety, které natiskneme klihem a pak je elektrostaticky vločkujeme krátkými vlákny. Klih na potištěných částech vlákna ulpí a pak se z tapety odsaje.

 

Obrazové tapety řadíme mezi velmi oblíbené. Převažují fotografické či malované motivy, jež se na stěnu aplikují v několika částech. Díky digitálním tiskárnám se nám otevírají obrovské možnosti, neboť si je můžeme nechat vyhotovit v mnoha velikostech či druzích. Velmi oblíbené jsou panoramatické a obrazové tapety, což je móda Biedermeieru z první poloviny 19. století.

 

Epoxidové stěrky

Jedná se o Velmi odolný materiál, co se lehkého průmyslu a interiérů týká. Nejčastěji je žádaná rovná, chemicky odolná a zároveň protiskluzná povrchová úprava, která může být v případě potřeby i antistatická. Klasickou nabídku laků lze také zaměnit za korund. Takto tvrdý materiál je odolný velké zátěži v tlaku. Celkový vzhled stěny lze dobře definovat a zakomponovat tak do různých prostor (jako jsou koupelny včetně sprchových koutů). Stěrky mohou být podle preferencí strukturované či hladké, a to s přiznanými tahy hladítkem či podobné pohledovému betonu. Jeho vhled končí transparentním polyuretanovým lakem či olejem. K její nesporné výhodě patří lehká udržovatelnost, hypoalergennost a vodní nepropustnost (pokud je uzavřená lakem).

Epoxidové stěrky lze použít do interiérů na stěny i na podlahy, kde je požadována vyšší odolnost proti mechanickému působení.

 

Interiérové polepy

 

Neotřelým a unikátním oživením stěn jsou beze sporu dekorativní samolepky na zeď. Designově podařené dekorativní samolepky podtrhnou jedinečný styl vašeho interiéru jak v teplu vašeho domova, tak v kanceláři či prezentačních prostorech. Můžete zvolit interiérové polepy ve formě foto obrazu nebo originální 3D obrazy, které působí plasticky a dokáží stěně dát jiný rozměr.

 

Dekorativní malba

 

Jedná se o techniku, která získává čím dál víc prostoru. Trendy jsou jak pastelové tóniny barev, tak ostré kontrasty, ale také retro styly – malba válečkem či dokonce linky pod stropem. Dekorativní malby jsou dotvářeny mořskou houbou, zmuchlaným hadrem, tupovacím štětcem či potravinářskou fólií.

 

Šablonování je to tradiční malířská technika, díky níž se přenese z ručně vytvořené šablony unikátní motiv přímo na stěnu. V dřívějších dobách se užívaly napodobeniny barokní malby, damašku, brokátu, bordur nebo okrasných rohů. V dnešní době je velký zájem o malířskou techniku, či tvoření 3D šablony na zeď, která je dynamická a jedinečná.

 

Obrysové malby označují techniku, která je realizací velice podobná vzorované výmalbě. Jedná se tu o vytvoření či vybrání vhodné předlohy.

 

Bordury jsou průmyslově zhotovené dekorační pásy, které jsou většinou v desetimetrových délkách. Jsou to úzké pruhy papíru, vliesu či vinylu zdobené ornamenty. Často se natírají lepidlem na tapety a uhladí se stěrkou na tapety. Pokud je vhodně sladíte s malbou či tapetami, budou ozdobou vašeho interiéru.

 

Chytrá zeď

 

Pokud potřebujete mnoho místa, abyste mohli nakreslit svá schémata, projekty či dát prostor své fantazii, nespokojíte se s pouhými nástěnkami. Ty často není v kanceláři nebo v domácnosti kam umístit. Je potřeba chytrého nápadu – chytré zdi.

Díky speciálnímu nátěru se může z obyčejné zdi stát Chytrá zeď. Zeď se tak promění na popisovatelnou, což podporuje vaši kreativitu a efektivnost. Nátěr je k dostání ve třech různých variacích – bílý popisovatelný nátěr, průhledný popisovatelný nátěr (vhodný pro barevné zdi), magnetický nátěr pro Chytrou zeď. Tak se Chytrá zeď může stát náhradou za dosud používané flipcharty a whiteboardy. Nachází více a více příznivců jak ve školství, tak v kancelářích, coworkingovch centrech, domácích pracovnách či jednacích místnostech. Jistě budou rodiče raději, kdyžjejich dítě bude psát po Chytré zdi než po té klasické.

 Chytrou zeď si můžete aplikovat v průhledné variantě, což je neocenitelná pomůcka pro humanitní pracovníky i exaktní vědce, kteří na ni mohou malovat mapy, kreslit grafy, tvořit tabulky a jiné. Lze z ní učinit interaktivní plochu, protože průhledný nátěr lze využít i na stoly, ze kterých jsou tak vytvořeny poznámkové bloky o velkých rozměrech či místo k řešení společných úkolů.

Promítání se uplatňuje na všech typech škol, a pokud budete promítat na Chytrou zeď, pak můžete do promítaných materiálů dělat poznámky, kreslit, dopisovat či zvýrazňovat relevantní informace.

Dekorativní obrazy

Pokud jste tvůrčí a kreativita vám není cizí, pak můžete své stěny ozdobit dekorativními obrazy. Vyzdobte si domov po svém, aby z něho sálalo teplo domova a nezaměnitelná osobitost. Můžete si tak vyzdobit domov svými skicami, malbami či připomínkami dovolených a nezapomenutelných chvil. Může jít o foto obrazy, tisky na plátno, obrazy na skle, reprodukce děl slavných malířů, nevšední abstraktní malby či velmi oblíbeně ručně malované obrazy, které si můžete nechat zhotovit v mnoha různých formátech. Pokud si dekorativní obrazy poskládáte z různých dílů, pak dodají interiéru na jedinečnosti a zajímavosti.

Dekorativní lišty

Polystyrenová lišty jsou velmi vhodné k dekoraci interiérových částí domu či bytu, k zakrytí nerovností tapet nebo na schování elektrických kabelů a záclonových kolejniček. Dekorativní lišty jsou nejen estetickým prvkem, ale slouží i k překrytí prasklin a spojů u sádrokartonových konstrukcí, které často praskají ve spojích. Podle preferencí si vyberete dekorativní lišty a profily – ať už nástěnné, rohové či soklové lišty, které ve vnitřních částech zvýrazní eleganci, stylovost s technickou vyzrálostí.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nullam sapien sem, ornare ac, nonummy non, lobortis a enim. Phasellus enim erat, vestibulum vel, aliquam a, posuere eu, velit. Pellentesque arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos hymenaeos. Aenean id metus id velit ullamcorper pulvinar. Nunc tincidunt ante vitae massa. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Morbi leo mi, nonummy eget tristique non, rhoncus non leo. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Etiam quis quam.

Máte o naše služby zájem? Kontaktujte nás

info@staon.cz +420 777 262 865