StaonArt & Decorations

☰ Menu

Blog

Kdy je nejlepší čas malovat?

To je otázka, která nelze být jednoznačně zodpovězena. Pokud se ale pro malování rozhodnete, tak jej neodkládejte a zkuste tak udělat co nejdříve. Nejenže budete mít brzy hotovo, ale také na to nemusíte dlouho přemýšlet.

Malování v zimě

V domě či bytě se topí, a tak nová výmalba pokojů lépe schne. Pokud jste se nemohli rozhodnout, jestli je lepší malovat v červnu nebo v srpnu. Pak nepřemýšlejte, protože červen i srpen mohou být chladné a deštivé měsíce. Počasí neovlivníte. Leden bývá ve světě stavitelství a bydlení velmi klidný měsíc. Lidé jsou po svátcích unavení. A to platí pro jejich fyzické i psychické schopnosti, i pro konta v bankách. Vaší velkou výhodou je fakt, že je to období slev, proto jděte nakupovat, protože díky velkých slevám můžete ušetřit hodně peněz. A pokud budete malovat v době mrazů (což je podle mnoha odborníků nejlepší), pak nezapomeňte větrat, proto venku je suchý vzduch a když pak otevřete okna do průvanu, pak se nátěr dobře odpaří, stěna rychle vyschne a vám se bude dobře spát. Nebojte se malovat v zimě. Z řady důvodů je to naopak výhodné - především v zimních měsících najdete velmi dobré firmy, protože přes sézónu jsou nejlepší firmy zaneprázdněné velkými zakázkami a nemají čas na ty menší, proto můžete s firmou jednat i o lepší ceně. A pokud se bojíte, že po malování musíte hodně větrat, protože kvůli nízkým teplotám budou zdi schnout pomalu a mohou vám časem plesnivět, tak to není pravdou. Suchý vzduch, který v zimě v pokojích máte, je v kombinaci s vytápěnými místnostmi pro malování nejideálnější. Stěny jsou nahřáté topením, a tak vám malba daleko rychleji schne, než jak by tomu bylo za letních deštivých měsíců. Nemusíte se bát ani zápachu, protože moderní barvy, které dnes v obchodech zakoupíte, již nejsou zdraví škodlivé, a tak nemusíte dlouho větrat ani extrémně topit. Můžete topit tak, jak jste byli zvyklí. Další nespornou výhodou je fakt, že v zimě nebudete mít jenom nižší cenu barev, ale také profesionálního malíře, který nemá v zimě tolik práce jako v jiné roční období. A tak je nižší také čekají lhůta na vymalování.

Než se nastěhujete

Určitě je nejlepší možností malovat před tím, než se nastěhujete. Vyhnete se toho, že budete muset odklízet nábytek, obrazy, koberce a jiné věci nebo je překrývat plachtami. Navíc je to logická záležitost, a to bez ohledu na roční počasí. Když se nastěhujete do nového či zrekonstruovaného domu či bytu, chcete, abyste tam měli čisto, sucho a zdrávo a to jsou vlastnosti, které můžete od nové výmalby čekat. Nemusíte se obávat žádného ročního období, každé má své kouzlo, svá plus i minus. A počasí je zvlášť v posledních dekádách natolik proměnlivé, že není moudré nechávat výmalbu bytu na léto.

Před svátky

Pokud děláte generální úklid před takovými svátky, jako jsou Velikonoce nebo Vánoce, pak je dobré si nejdřív vymalovat byt. Po vymalování musíte všechno pořádně vyčistit. A to vás barvy a cákance zkrátka a jednoduše donutí. Uklidíte si po výmalbě a zároveň provedete generální úklid domu či bytu. Pokud jste již dva a ž pět nemalovali, pak je nejvyšší čas s tím začít. Předem si však na malování udělejte čas i prostor. A je jedno, zda jste se rozhodli vymalovat sami, nebo jste si k tomu přizvali odborníka. Určitě musíte zkontrolovat malíře, jestli namíchal požadovaný odstín barvy a jestli na zdi nezanechal šmouhy.

 

 Přečtěte si reference na malíře

Než začnete se zadáváním výmalby, měli byste si zjistit co nejvíce informací o firmě. Pročtěte si reference vybraných malířů. Pokud znáte osobně někoho, komu byt vymalovali, přijďte se na něj podívat a zeptejte se zadavatele, zda byl s firmou spokojený. Pokud nikoho takového neznáte, podívejte se na webové stránky. Určitě si nevybírejte toho nejlevnějšího. Podívejte se na fotodokumentaci jejich předchozích zakázek a je samozřejmě lepší, pokud firma působí na trhu alespoň tři roky.

Pokud chcete malovat sami

Někteří lidé se domnívají, že vymalování pokoje či bytu je zbytečné zadávat firmě a rozhodnou se ušetřit, a tak se do toho pustí sami. Pokud jde však o problematická místa nebo o první malování, pak byste měli byt svěřit do rukou odborníků. Pokud si chcete vymalovat sami, pak si vyberte takový měsíc v roce, kdy máte sami co nejvíce času. Zima s sebou přináší topení, což pomůže rychlému proschnutí stěn, dále pak výrazně nižší cenu a možnost okamžitého vymalování. Léto s sebou nese teplé měsíce, které přímo lákají k tomu, abyste si byt vymalovali. A příjemné jaro s podzimem oceníte, pokud není příliš oblačno a nejsou deštivá období.

Malujeme při denním světle

Malujeme za denního světla, protože zvolená barva vypadá v denním světle jednak přirozeně, jednak vidíme lépe na práci a můžeme větrat velmi intenzivně. Pokud začnete brzy ráno s malováním, pak můžete večer ještě zkontrolovat výsledky a nemusíte svítit žárovkou.

Jak na malování

Začínáme jednoznačně stropem. Malujeme na ně nátěry o šířce jednoho metru ve směru dopadajícího světla (od okna ke dveřím). Měli byste provést asi dvě vrstvy nátěru, přičemž druhou aplikujeme několik hodin po té první.

Máte o naše služby zájem? Kontaktujte nás

info@staon.cz +420 777 262 865