StaonArt & Decorations

☰ Menu

Blog

Dekorativní stěrka Travertino

TRAVERTINO – IMITACE

Travertin

Travertin se těžil za doby antického Říma za pahorků rozkládajících se severně a východně od města Říma. Jednalo se o odolný a zároveň pevný materiál, který nalezl své použití ve stavbách velkých monumentů. Byl o to lákavější a tím i finančně náročnější, čím více odrážel příjemné přírodní barevné odstíny. O travertinu se dá říci, že se jedná o středně odolný kámen, který zvládá jak nepříznivé povětrnostní podmínky, tak váhové zatížení. Jelikož se jednalo o přírodní materiál, kterého jsou omezené zásoby, a navíc byla jeho těžba ztížena nákladnou těžkou, byl hledán způsob, jak jeho vzhled a vlastnosti co nejvěrněji napodobit a zachovat. A tak vznikl výrobek nazývaný TRAVERTINO.

 Charakteristika Travertina

Jedná se o výrobek, který velmi věrně napodobuje vzhled původního travertinu. Je věrný přírodnímu vzhledu, který dokáže zpracovat se vší elegancí. Díky jeho vlastnostem se vytvářejí působivé oku lahodící efekty v různých barevných odstínech, a to díky lávovému kameni v podobě stavebních kvádrů, granulovanému pískovci. Jeho vzhled můžeme uzpůsobit od polotransparentního sametového výzoru, přes zlatavý vzhled až k velmi intenzivním přírodním odstínům či dokonce perleťovým variacím.

 

Popis dekorativní omítky Travertino

Speciální dekorativní omítka je vhodná pro aplikaci do vnitřních i venkovních prostor. Travertino se skládá z mramorových zrníček, písku a také vyzrálé vápenné mazaniny. Směsi na Travertino se dodávají v suché formě, která se ředí pře aplikací nebo je ve formě pasty již namíchaná z výroby, jež je snadno nanášena, a tak dokáže vytvořit povrch, jenž jasně napodobuje původní přírodní kámen. Jeho skladba zajišťuje výrobku jak přilnavost na nanášenou plochu, tak skvělé uživatelské vlastnosti, jakými je paropropustnost, odolnost proti plísním a také ochrana povrchu před nepříznivými povětrnostními vlivy. Proto je vhodný jak pro moderní stavby, tak pro historické objekty.

Způsob aplikace Travertina

Po oškrabání zničené omítky a odlupujících se části dochází k vyspravení povrchu. Stěna musí být suchá, vyzrálá a zbavená prachu a dalších nečistot. Pak naneseme penetraci. Travertino se nanese na povrch nerezovým hladítkem o vrstvě tloušťky 2 mm. Poté přikročíme k tvoření nepravidelné struktury a po zaschnutí vrstvy vyhladíme nerezovým hladítkem.

 

S Travertinem lze vytvořit opravdu neuvěřitelné dekorace, design lícového zdiva v interiéru či obkladů. Travertino lze použít i na fasády, ale musí být opatřen vrchním nátěrem proti povětrnostním vlivům a vlivům počasí. Lze jej namíchat do různých odstínů, které lze kombinovat.

 

Pokud máte určitou představu, rádi pro vás připravíme vzorky před realizací.

Máte o naše služby zájem? Kontaktujte nás

info@staon.cz +420 777 262 865