StaonArt & Decorations

☰ Menu

Blog

Benátský štuk

Benátský štuk
Benátský štuk je luxusní povrchová úprava, která imituje mramor. Jedná se o stěrkovou hmotu vyrobenou na bázi vápna. Je tvořen také mletým mramorem. Jeho efektivnost tkví v klasicky lesklém povrchu, který přechází do barevných přechodů. Je možné jej aplikovat na rozlehlých plochách, jakož i na architektonických detailech v celé barevné škále.

Přednosti benátského štuku
 

Benátský štuk je technika, nikoliv obchodní název produktu. každý výrobce štuku může nazývat směs jinak, např velmi používaný název je marmorino - jedná se o benátský štuk, ale méněvrstvý avšak v současné době velmi populární.

Mezi jeho přednosti patří dobrá prodyšnost a také vysoká odolnost (samozřejmě po jeho vytvrdnutí). Poté, co se upraví voskem, je také omyvatelný a odolný proti vlivům prostředí. Benátský štuk může okamžitě upoutat, ale je možné jej zakomponovat tak, aby spíše podtrhal charakter i ráz daného místa. Kromě jasně dekorativního rázu je velmi praktický – nedrží se na něm prach (Díky alkalickému charakteru benátského štuku je odolný proti plísním i řasám.), je prodyšný a odráží práci lidských rukou, což mu dodává osobního rázu.

Benátský štuk je vhodný jak pro exteriéry, tak pro vnitřní využití. Používá se jak v restaurátorských, tak rekonstrukčních pracích. Je vhodný jak do kuchyně, tak i do koupelny. 

Historie benátského štuku

Jeho vznik je možné datovat do antického Říma, kde byla vyvinuta směs vápence s drceným mramorem. Ta po vytvrdnutí odolává jak plísním, tak tolik diskutované vlhkosti. Její návrat přišel v období renesance, a to hlavně v italském městě Benátky. Proto se tato povrchová úprava nazývá benátský štuk. V minulém století prochází technologickými úpravami, které usnadnili jeho aplikace, kdy se z původně sedmivrstvého štuku stává štuk třívrstvý.

Jak aplikovat benátský štuk

Tuto imitaci mramoru můžeme aplikovat na různé druhy podkladů. Nemusíme se obávat oblých rohů, sloupů či jiných zakřivení stěny. Nejprve jej nanášíme nerezovým hladítkem takovým způsobem, ale vznikl hladký a homogenní povrch. Další vrstvy se nanášejí nerezovou špachtlí, která má různou šířku a také nerezovými hladítky. Mezi nanášením další vrstvy je nutno povrch vyhladit brusným papírem. Závěrečná vrstva je vyleštěna hranou špachtle.

Aplikaci by měl provádět pouze jeden šikovný řemeslník, protože každý má svůj vlastní rukopis a na stěně je každý pohyb vidět. Je potřeba před aplikací zapřemýšlet na tahy, barvou, vlhkostí, v jakém pokoji bude technika realizována apod.

Světlejší odstíny benátského štuku nejsou tak barevně výrazné, protože neobsahují moc pigmentu. Naopak tmavé odstíny budou velmi výrazně "flekaté"

 

Možnosti 

S technikou benátského štuku je možné jakkoliv experimentovat, fantazii se meze nekladou.

 

Cena za realizaci benátského štuku

Závisí na velikosti a složitosti ploch.

Cena se pohybuje od 1 100,- do 1500,-kč/m2 dle náročnosti plochy, umístění, velikosti, materiálu

Máte o naše služby zájem? Kontaktujte nás

info@staon.cz +420 777 262 865