Jak využít minimalismus při navrhování interiérů?

Minimalismus v architektuře není jen trendem, ale životním stylem, který odráží touhu po klidu a harmonii v prostoru. Tento přístup se stává stále více žádaný, protože nabízí jednoduchost, čistotu, důraz na funkčnost nebo používání přírodních materiálů. V rámci tohoto konceptu se architekti snaží vytvářet prostředí, které je nejen esteticky příjemné, ale také praktické a udržitelné.

Představme si Magistrát Bistro Praha dnes už pod novým názvem Bistro Mezi řádky – Magistrát

V roce 2018 se pražský magistrát rozhodl modernizovat bistro ve své budově na Mariánském náměstí. Toto bistro, které sloužilo po celá desetiletí, bylo již zastaralé a potřebovalo nový vzhled, který by odpovídal současným standardům a zároveň respektoval historický kontext budovy. Na realizaci tohoto projektu jsme spolupracovali s renomovaným studiem EDIT Architects. Udělejme si nyní malou časovou výpravu do minulosti a prozkoumejme téma minimalismu.

Jaký byl náš přínos při realizaci tohoto projektu?

Architektonické studio EDIT Architects vyhrálo výběrové řízení na renovaci bistra a oslovilo naši společnost STAON pro realizaci specifických interiérových prvků. Shodli jsme se na použití přírodních materiálů a tradičních stavebních technologií. Byla nám svěřena realizace dekorativní části interiéru, konkrétně aplikace mozaiky do dekorativní béžové stěrky. Náš realizační tým poté ručně aplikoval mozaiku, což pro nás byla velmi precizní záležitost s důrazem na perfekcionalitu.

Minimalistický design a použité materiály…

Interiér bistra byl navržen jako světlý a prostorný, což odráží minimalistický přístup a zároveň respektuje historický kontext budovy. Použité materiály jsou převážně přírodní a zahrnují světlé terazzo na podlaze, keramickou mozaiku lemující výklenky pro sezení a výdej a nábytek od českých výrobců. Židle jsou od značky TON, stoly z bílého mramoru s litinovými podnožemi a lavice a pulty z přírodního dubu.

Jemný geometrický ornament, který jsme aplikovali, vymezuje sezení a obslužné výklenky v nově vloženém objemu obsahujícím servisní zónu bistra. Tento prvek odkazuje na řemeslnou zručnost a složitý design interiérů používaných ve veřejných prostorách budov ve stylu secese.

Inkluzivní přístup a sociální odpovědnost projektu…

Bistro Mezi řádky není jen o skvělém designu, ale i o sociální odpovědnosti. Toto bistro funguje jako sociální podnik, kde pracují lidé se zdravotním postižením. Nabízí kvalitní kávu z šumavské pražírny, výrobky z vlastní řemeslné pekárny a lahodné dezerty od šéfcukráře. Tento projekt je příkladem, jak lze skloubit moderní architektonický přístup s tradičními hodnotami a sociální odpovědností.

Za realizační tým STAON děkujeme všem, kteří se podíleli na úspěšné realizaci tohoto inspirativního projektu.

Renovace bistra na pražském magistrátu je ukázkovým příkladem minimalismu v architektuře. Světlý, čistý a otevřený prostor respektuje historický kontext budovy, využívá přírodní materiály a tradiční technologie. Naše spolupráce s EDIT Architects nám umožnila přispět k tomuto výjimečnému projektu, který není jen o designu, ale také o sociální integraci a podpoře lidí se zdravotním postižením. Bistro na Nové radnici je nyní místem, které nabízí nejen skvělou kávu a jídlo, ale také příjemné a inspirativní prostředí pro všechny návštěvníky.

Za staon.cz
Žaneta Sadilová
+420 776 091 882
staon@staon.cz

Obsah článku